KU
  • Ajassa
  • Taustat
  • Dialogi
  • Etusivu
  • Digilehti
    • Uusin lehti
    • Näköislehdet ja arkisto
    • Tilaa digilehti
  • Arkisto
  • Tilaajapalvelu
  • Ilmoitukset

    Voit ilmoittaa KU:n verkossa myös kokouksista, tapahtumista, avoimista työpaikoista yms. Pääset selaamaan ilmoituksia viereisestä selaa ilmoituksia-linkistä.

    Lisää tietoja ilmoittamisesta verkossa ja aikakauslehdessä saat mediatiedoista.

    Perinteisiä tervehdyksiä voit jättää myös verkossa ilmoituspalvelussamme.

    • Selaa ilmoituksia
    • Mediatiedot
    • Ilmoituspalvelu
  • Yhteystiedot
    • Yhteystiedot
    • Laskutus
    • Palaute
No Result
Näytä kaikki hakutulokset
KU

Kotimaa

”Huonoin lakiesitys kahdeksaan vuoteen”

Esitys leikata nuorten toimeentulotukea arvioitiin vuosikausiin huonoimmaksi hallituksen antamaksi lakiesitykseksi.

Tuula Kärki
3.12.2010 13.08

Hallitus esittää, että toimeentulotuen perusosaa leikataan alle 25-vuotiailta, jotka kieltäytyvät koulutuksesta. Eduskunta äänestää tänään paljon porua herättäneestä hallituksen esityksen sisällöstä.

Torstain keskustelussa esitys sai raskasta kritiikkiä niin oppositiosta kuin hallituspuolueista

– Tässä lyödään kaikkein köyhimpiä, Paavo Arhinmäki (vas.) sanoi.

ILMOITUS
ILMOITUS

Arhinmäki piti käsittämättömänä että alle 25-vuotiailta täysi-ikäisiltä, jotka ovat työttöminä ilman koulutusta tai keskeyttäneet koulutuksen, voidaan minimitoimeentuloa leikata 20-40 prosentilla.

– Minimitoimeentulolla ei nytkään tule toimeen. Tiedetään, että ne nuoret, jotka kykenevät koulutukseen ja työhön, ovat halukkaita ottamaan sitä vastaan, hän totesi.

– Tässä halutaan rokottaa niitä, joilla on monenlaisia ongelmia, on asunnottomuutta, on oppimisvaikeuksia, on mielenterveysongelmia. Sitä joukkoa, joka syrjäytetään suomalaisesta yhteiskunnasta, ajetaan nyt entistä pahemmalla tavalla alas.

Vasemmiston Erkki Virtanen piti lakiesitystä ainutlaatuisena.

– Kahdeksan vuoden aikana, jotka olen täällä lainsäädäntötyössä viettänyt, tämä lakiesitys on surullisin, murheellisin, uskomattomin esitys, jonka olen tavannut. Se on kohtuuttomin, kestämättömin lakiesitys, Erkki Virtanen (vas.) arvioi.

Vihreät omituisella linjalla

Asiasta puhuttiin jo aiemmin illalla eduskunnan kyselytunnilla. Siellä peruspalveluministeri Paula Risikko pani esityksen Sata-komitean perusturvajaoston puheenjohtajan Osmo Soininvaaran (vihr.) piikkiin.

Myöhemmässä keskustelussa Arhinmäki piti uskomattomana sitä, että lakiesityksen takana on juuri Soininvaara ja vihreät.

– Soininvaara on kovasti kritisoinut kaikkia muita siitä, että perusturvan tasoa ei ole saatu nostettua, ja nyt hän on leikkaamassa surkean alhaista minimitoimeentuloa nuorilta, Arhinmäki ihmetteli.

– Tämän jälkeen minusta vihreät voivat suosiolla lopettaa puhumiset perustulosta. Tämä on surkea osoitus siitä, miten puheet ja teot ovat täysin ristiriidassa.

Vanhemmat vastuuseen

Esitystä puolusti erityisesti kokoomuksen Arja Karhuvaara.

– Tämä on viimeinen semmoinen turvaverkko, missä nuori voidaan saada kiinni. Tähän mennessä he, jotka eivät enää saa esimerkiksi työmarkkinatukea ja jäävät toimeentulotuelle makaamaan kotiin, ovat saaneet maata siellä kaikessa rauhassa ilman, että kukaan puuttuu, hän sanoi.

– He voivat olla asunnottomina kadulla ilman, että kukaan edes tietää, että he ovat siellä.

Hän korosti vanhempien vastuuta.

– Jokaisella lapsella on isä ja äiti. Heilläkin pitäisi olla jonkin valtakunnan vastuu omista jälkeläisistään, Karhuvaara totesi.

Arhinmäki totesi, että Karhuvaara haluaa tuen pois syrjäytyneiden vanhempien syrjäytyneiltä lapsilta. Virtanen taas piti Karhuvaaran puheita ainutlaatuisen kyynisinä.

– Te kannatte ensin syvää huolta näistä nuorista ja sanotte, että nyt heitä autetaan, mutta sitten te sanotte, että se auttaminen pitää tapahtua ottamalla heiltä pois se etuus, jolla he pysyvät hengissä, Virtanen ihmetteli.

Virtanen kertoi, että asian valiokuntakäsittelyssä esitys ei saanut tukea yhdeltäkään asiantuntijalta. Hän myös arveli, että esitys ei menisi eduskunnassa läpi, jollei talossa vallitsisi ryhmäkuri, joka pakottaa hallituspuolueiden edustajat hallituksen esitysten taakse.

ILMOITUS
ILMOITUS

Lue myös

Israelin armeija aloitti viikonloppuna uuden, hyökkäyksen Gazassa. Kuvassa israelilaissotilaita miehitetyllä Länsirannalla.

Vasemmistoliitto vaatii nopeaa toimintaa Gazan pakkosiirtojen estämiseksi: ”Tappamisen on loputtava”

Valtiovarainministeri Riikka Purra ja pääministeri Petteri Orpo hallituksen kehysriihineuvotteluiden tiedotustilaisuudessa Helsingissä 23. huhtikuuta.

Hallitus päätti, että rahaa on: Kuinka merkittävä ideologinen muutos kehysriihessä tehtiin? – Näin vastaavat toimittaja, kansanedustaja ja tutkija

Nina Söderlund jatkaa aluevaltuuston hallituksessa.

Varsinais-Suomen vasemmistoliitto jakoi aluevaltuustopestinsä

Minja Koskela.

Vasemmistoliiton Koskela arvioi Purraa:”Ei näemmä kehtaa enää edes puolustaa hallituksen politiikkaa”

Uusimmat

Israelin armeija aloitti viikonloppuna uuden, hyökkäyksen Gazassa. Kuvassa israelilaissotilaita miehitetyllä Länsirannalla.

Vasemmistoliitto vaatii nopeaa toimintaa Gazan pakkosiirtojen estämiseksi: ”Tappamisen on loputtava”

Valtiovarainministeri Riikka Purra ja pääministeri Petteri Orpo hallituksen kehysriihineuvotteluiden tiedotustilaisuudessa Helsingissä 23. huhtikuuta.

Hallitus päätti, että rahaa on: Kuinka merkittävä ideologinen muutos kehysriihessä tehtiin? – Näin vastaavat toimittaja, kansanedustaja ja tutkija

Yli miljoona rohingya-pakolaista asuu Cox’s Bazarin pakolaisleirillä Bangladeshin ja Myanmarin rajalla.

Myanmar ei ole turvallinen rohingyoille

Kapteswetin teetilan johtaja Gilbert Korir esittelee luomulannoitteilla kasvatettuja teelehtiä.

Luomuteen viljely yleistyy Keniassa

ILMOITUS
ILMOITUS

tilaa uutiskirje

Viikon luetuimmat

01

Nyt Orpon hallitus lasten terveystarkastuksista: ”Tulee kalliiksi”

 
02

Valtiovarainministeriön selitykset eivät vakuuta, kansliapäällikkö sotki pakkaa entisestään – ”Vei pohjaa VM:n aiemmilta selityksiltä”

 
03

Vasemmistossa ollaan huolissaan yleistukisuunnitelmista: ”Hallitus tekee sosiaaliturvan yksinkertaistamista säästöt edellä”

 
04

Sukupuuttoon kuolleeksi luultu Cheljoen käärmeenpääkala teki yllättävän paluun

 
05

Järjestö vaatii hallitusta perumaan yhteisöveron alennuksen: ”Heikot perusteet ja virheelliset arviot”

 

tilaa lehti

ILMOITUS
ILMOITUS

Lisää uusimpia

Emme ole valmiita fasismin paluuseen

18.05.2025

Sukupuuttoon kuolleeksi luultu Cheljoen käärmeenpääkala teki yllättävän paluun

18.05.2025

Ilmastonmuutos pakottaa Andien naiset opettelemaan uusia viljelymenetelmiä

17.05.2025

Varsinais-Suomen vasemmistoliitto jakoi aluevaltuustopestinsä

17.05.2025

Metsästäjät muuttuivat luonnonsuojelijoiksi – Bangladeshissa etniset vähemmistöt ovat havahtumassa varjelemaan metsiään ja villiä luontoa

17.05.2025

Valokuvat näyttävät Israelin sotarikokset – ja raunioista versovan vastarinnan

17.05.2025

Amputoituja raajoja ja mielen haavoja – Sodan pitkä varjo näkyy kolmasosassa syyrialaisia

17.05.2025

Vasemmistoliiton Koskela arvioi Purraa:”Ei näemmä kehtaa enää edes puolustaa hallituksen politiikkaa”

17.05.2025

Orpon hallitus häviää taas Marinin hallitukselle – Kansalaisista vain reilu neljännes on tyytyväinen Orpon hallituksen toimiin

17.05.2025

Minja Koskela puolustaa tuilla eläviä terveitä ihmisiä: ”Kun palkka ei riitä”

16.05.2025

Suomen kanta muuttui: Seurauksena epävarmuutta ja epäjohdonmukaisuutta

16.05.2025

Raportti: Ääriliikkeet hyödyntävät nuoren traumataustaa rekrytoinnissaan – ”Tarjoavat positiivisia kokemuksia ja adrenaliinibuustia”

16.05.2025

Vihdoin rajoituksia sähköpotkulautojen käyttöön: Nyt loppuu huppelissa törmäily

16.05.2025

Nyt kiistellään paperittomien terveydenhuollosta: ”Sisäministerin vaihtoehtoiset faktat”

16.05.2025
ILMOITUS
ILMOITUS

Kaupallinen yhteistyö

Tiede luo toivoa, kun maailma myllertää

17.04.2025

250 miljardia syytä tukea Ukrainaa

18.03.2025

Eurooppalaisen vaihtoehdon aika

14.02.2025
ILMOITUS
ILMOITUS
KU logo


  • Yhteystiedot
  • Tilaajapalvelu
  • Mediatiedot
  • Palaute
  • Blogit
  • Ilmoituspalvelu

Sivuston käyttöä seurataan mm. evästein kävijäseurannan, markkinoinnin ja mainonnan toteuttamiseksi. Tietosuojaselosteessa kerrotaan sivuston käytännöistä ja yhteistyökumppaneista.

Tietosuoja
Yksityisyysasetukset
Tilausehdot

  • Ajassa
  • Taustat
  • Dialogi
  • Etusivu
  • Digilehti
    • Etusivu
    • Näköislehdet ja arkisto
    • Tilaa digilehti
  • Arkisto
  • Tilaajapalvelu
  • Ilmoitukset
    • Ilmoituksia
    • Mediatiedot
  • Yhteystiedot
    • Yhteystiedot
    • Palaute
No Result
Näytä kaikki hakutulokset

Tervetuloa takaisin!

Kirjaudu sisään tilillesi:

Käyttäjätunnus on sähköpostiosoitteesi. Palauta salasanasi klikkaamalla tästä.

Ongelmatilanteissa ota yhteyttä asiakaspalveluumme. Vastaamme mahdollisimman pian.

Salasana unohtunut?

Salasanan palauttaminen

Syötä käyttäjänimesi tai sähköpostiosoitteesi salasanan palauttamista varten.

Kirjaudu sisään